Znakomicie wyposażone kuźnie.

Znalazłeś/znalazłaś coś fajnego w sieci? Podziel się z resztą użytkowników:)

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

egojack1

Znakomicie wyposażone kuźnie.

Post autor: egojack1 » 21 lip 2015, 01:32

Proponuję w tym temacie pokazywać kuźnie znalezione w sieci, które wyróżniają się świetnym wyposażeniem, rozplanowaniem, ergonomią itd, czyli kuźnie, na których można się wzorować, coś ciekawego podpatrzeć.

Na początek kuźnia, która poprzez swoje wyposażenie może robić za taką z marzeń i snów ;)
To wszystko zdaje się służy do pracy dla jednego człowieka.

http://www.hallowellco.com/ironwork%20s ... tional.htm

Awatar użytkownika
RadeK
Posty: 523
Rejestracja: 23 paź 2012, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RadeK » 15 sie 2015, 18:00

ŁOOOO staary...

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 15 sie 2015, 18:22

Wcześniej tylko zerknąłem, a teraz obejrzałem obrazek po obrazku i jestem w szoku. Tyle gratów ułatwiających pracę i nawet szlifierka od Kuby. Jedyne czego brak do kowalskiego szczęścia to palników Banana. :shock:

egojack1

Post autor: egojack1 » 15 sie 2015, 20:15

A jaki właściciel ma na dokładkę widok przez okno, gdy zachce mu się powyglądać ;)

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 15 sie 2015, 20:21

fajne marzenie do zrealizowania :mrgreen: tylko aż tak długo to raczej nie pożyje żeby się tyle sprzętu dorobić :facepalm:

Awatar użytkownika
RadeK
Posty: 523
Rejestracja: 23 paź 2012, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RadeK » 15 sie 2015, 22:19

W naszym kraju uzbieranie takiego zaplecza zajęło by ze 40 lat...

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 16 sie 2015, 07:59

Człek całe życie gromadził sprzęcisko, a wnuczuś po śmierci dziadka opyli wszystko za marne sumy. Zjawisko obserwujemy na portalach aukcyjnych. :?

graffic

Post autor: graffic » 17 sie 2015, 09:38

Jacku - to że wnuczek / synek opyla dorobek życia dziadka lub ojca wynika z banalnej rzeczy - nie ma tradycji kontynuacji rzemiosła w rodzinie - na zachodzie to dość popularne w Polsce - sporadyczne

sam znam paru kowali np. z Niemiec, gdzie dziadek kuł, ojciec kuje a i syn poszedł w ślady :) - wówczas taki sprzęt nie przepada i nie ląduje na złomie - poza tym wiedza, sztuczki nie przepadają i nie trzeba za każdym razem "odkrywać Ameryki od nowa"

tu jest szerszy kontekst - nie ma nauczania, nie ma zrozumienia, że przekazywanie takich tradycji jest nieprawdopodobną wartością itd., do tego dochodzi element ekonomiczny i okazuje się że praca w biurze (przewracanie papierków) jest niejednokrotnie bardziej opłacalna niż zapieprzanie w pocie czoła

RadekK - 40 lat zbierania ? - eeee - popatrzcie dobrze, trochę sprzętu jest - ale bez przesady - 3 młoty mechaniczne, paleniska - kowadła, parę płyt, parę szlifierek - trochę sprzętu ręcznego itd. + budynek hali
wg mnie to co najbardziej imponuje ludziom to przestrzeń - jest miejsce do pracy o odpowiedniej kubaturze z dobrze rozmieszczonymi urządzeniami, jest parę niekolizyjnych stanowisk pracy i tyle - jak zajmujesz się na poważnie robotą to potrzebujesz przestrzeni, a to że w naszych realiach trzeba trochę czasu na to... cóż - zapytaj Radku kolegów jak wyglądało rzemiosło metalowe z 15-20 lat temu... i ile z tej kasy poszło w zakład pracy, a ile poszło na konsumpcję bo trzeba było jakoś żyć

zauważ (vide nasze kuźnie) że sporo naszych stanowisk pracy to adoptowane warsztaciki, garaże, piwnice i stare budynki gospodarcze.... poza tym spora część ludzi to hobbiści - amatorzy a nie zakłady produkcyjne (poza nielicznymi wyjątkami) więc nie można stawiać się po tej samej stronie....

egojack1

Post autor: egojack1 » 17 sie 2015, 11:09

Pan Mazur znakomicie doposażony, szczególnie w rozmaite młotki i kleszcze. Chyba im dalej w lata pracy i doświadczenie narzędzi ręcznych i innych coraz więcej. Ostatnio rozmawiałem w Swołowie z Panem Adamem, który też powiedział mi, że ma i używa w swojej kuźni około 100 (sto) młotków, oczywiście jedne częściej inne rzadziej.

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Post autor: Oshizuka » 17 sie 2015, 14:19

Ostatnie zdjęcie lewy dolny róg. Jak się nazywa i do czego służy to"coś" mówię o tym niby rogu obwiniętym dookoła wałka.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 17 sie 2015, 15:01

Oshizuka, Myślę, że chodzi Ci o czop kutej zawiasy :)
Kontakt 517355290

graffic

Post autor: graffic » 17 sie 2015, 17:52

Oshi - tak jak Banan napisał to element zawiasu :) jego dolna cześć do kotwienia w murze :)

Egojack1 - a z którym p. Adamem rozmawiałeś ? (chyba się domyślam po zdjęciach :) 100 młotków ? wg Ciebie 100 młotków to dużo przy zawodowym zajmowaniu się kuciem ? powiedziałbym, że mało (choć znam takich co mają młotków 10 i większość operacji da się nimi zrobić) - ale, tak już jest że im dalej w las tym bardziej specjalistycznego sprzętu (nawet młotków) się używa - i wówczas wykorzystujesz młotek (lub inne narzędzie) do tego aby skrócić sobie robotę

(choć śmiem twierdzić że sporo z tzw. młotków to żłobniki, gładziki, obsadzaki, przebijaki itp.)

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 17 sie 2015, 18:21

Ja używam może pięciu, a krecią robotę przy uzyskiwaniu wszelakich kształtów wykonuj na resoraczku. :D

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 17 sie 2015, 20:17

graffic pisze:
(choć śmiem twierdzić że sporo z tzw. młotków to żłobniki, gładziki, obsadzaki, przebijaki itp.)
I pewnie masz rację, chyba, że ktoś ma chopla na punkcie zbieracywa tak jak Umi, tyle dobra u niego na regale sobie wisi i tylko są odkurzane :>
Kontakt 517355290

egojack1

Post autor: egojack1 » 17 sie 2015, 20:25

graffic, A w którym miejscu napisałem, że sto młotków to dużo? Dla jednego mało, dla drugiego dużo, ale ja tylko podałem suchą liczbę. Nadinterpretujesz moją wypowiedź...

I pytanie drugie: na jakiej podstawie twierdzisz, że sto młotków to przy zawodowym zajmowaniu się kuciem jest mało? Prowadziłeś może jakieś badania nad zawodowymi kowalami ze szczególnym uwzględnieniem ilości używanych przez nich narzędzi, zaprzęgając w to statystykę? A może literatura przedmiotu coś się wypowiada na ten temat? Oczywiście "młotki"
to skrót myślowy, wiadomo, że chodzi o młotki i inne narzędzia obsadzone na trzonkach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ZBIÓR LINKÓW - links”