Co to za oznaczenia?!

Pojęcia, terminy, procesy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Szymon Anonim
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2017, 14:17
Lokalizacja: Czosnów

Co to za oznaczenia?!

Post autor: Szymon Anonim » 04 gru 2017, 16:17

Witam
Mam pytanie odnośnie oznaczeń stali/metalów
Gdy przeglądam to forum często widzę jakieś specyfikacje metalu z których nic nie rozumiem.
Np stal wysokowęglowa?
Co to znaczy, ale co do kowalstwa, bo to jeszcze jest proste ale np stal 40hm.
Czy ktoś może podesłać link albo mi to po prostu wyjaśnić jakie te oznaczenia mają wpływ na korzystanie z nich w kuźni?
"Uczę się na błędach"

Awatar użytkownika
Dracorian
forumoholik
Posty: 1967
Rejestracja: 22 mar 2013, 15:24
Lokalizacja: Ziemia Lubuska [ok.Torzymia]

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: Dracorian » 04 gru 2017, 18:02

To tylko nazwa która ma ci wskazać z czego i do czego ta stal służy i żeby łatwiej było Ci znaleźć jej specyfikację pośród dziesiątek gatunków.
Znaczenie jakieś ma napewno ale dla nas w kuźni znaczenie nazwy nie ma "znaczenia".Ktoś sobie od czegoś tą stal nazwał i na pewno da się jakoś do tego dojść,ale nam tylko potrzebne są dane jej obróbki i skład chemiczny :)
A stal wysokowęglowa jak sama nazwa wskazuje zawiera dużo węgla-im więcej węgla tym twardsza stal z tym,że powyżej 2% zawartości węgla to już nie stal,a staliwo,żeliwo itp..
Dobrym kowalem będziesz tylko wtedy,,kiedy to lubisz

kin241
Posty: 444
Rejestracja: 07 paź 2009, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: kin241 » 04 gru 2017, 19:51

Szymon Anonim pisze:Witam
Mam pytanie odnośnie oznaczeń stali/metalów
Co to znaczy, ale co do kowalstwa, bo to jeszcze jest proste ale np stal 40hm.
Czy ktoś może podesłać link albo mi to po prostu wyjaśnić jakie te oznaczenia mają wpływ na korzystanie z nich w kuźni?
Wpisujesz w wyszukiwarkę nazwę stali np." 40HM właściwości " wyskakuje ci kilka linków, wybierasz ten co się najbardziej podoba i czytasz
http://multistal .pl/oferta/stal-do-ulepszania-cieplnego/40hm-1_7225-42crmo4

piotr1as
Posty: 481
Rejestracja: 13 sty 2016, 18:01
Lokalizacja: Żychlin

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: piotr1as » 04 gru 2017, 20:09

Wpisz w google "system oznaczania stali" i poczytaj.

graffic

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: graffic » 04 gru 2017, 20:49

Szymon - wiem zes mlody - ale trzeba czytac ( chyba tego jeszcze ucza?)
Oznaczenia - albo powstaly od skladu (zbitka oznaczen symboli i procentow poszczegolnych skladnikow) , albo skróty literowe cech fizycznych, lub numery kodowe stali wedlug przyjetej specyfikacji i oznaczen, wzglednie kombinacja powyzszysz systemow
Sa ksiazki z oznaczeniami, sa wyszukiwarki, sa katalogi branzowe, troche tego jest - rzecz w umiejetnym szukaniu

Ad szukania - rzecz w umiejetnosci zadania sobie samemu pytania, i wykluczaniu blednych lub nie pelnych odpowiedzi po ich analizie, w ramach zebranego materialu - poki co Twoje pytania sprowadzaja sie do: nie wiem, niech ktos mi da odpowiedz ( bo nie chce mi sie szukać) - w ten sposob nie nauczysz sie myslenia, i zawsze bedziesz zadawal dziecinne pytania

Przyklad: zamiast pytac jaka stal kryje sie pod oznaczeniem jakims tam... zadaj sobie pytanie: gdzie moge znalezc taki symbol?, co on oznacza?, czy sa jakis miejsca/ zrodla gdzie moge znalezc takie oznaczenia? Itd itp to samo dotyczy kazdego dowolnego aspektu (zjawiska, rzeczy, przedmiotu, zdarzenia....)

Mozna napisac ( w ramach odpowiedzi) co to za stal.... banal!! - tylko ze sie niczego nie nauczysz
To troche jak z dawaniem komus wedki by wedkowal lub zlowionej ryby... (poki co jestes zainteresowany otrzymaniem ryby, a nie tym jak ja samodzielnie zlowic)

Szymon Anonim
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2017, 14:17
Lokalizacja: Czosnów

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: Szymon Anonim » 04 gru 2017, 20:58

Przepraszam pokornie za moje błędy w postach, rozumiem frustrację? I już naprawdę będę czytał, i lepirj formuował pytania
"Uczę się na błędach"

graffic

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: graffic » 04 gru 2017, 21:09

Szymon - ze pytasz - dobrze, ze glupio pytasz - zle

Zanim zadasz kolejne pytanie - poczytaj cale watki, poogladaj zdjęcia na forum , YT itd - ja wiem ze Cie nosi, ale wyhamuj troche

PS to irytacja, a nie frustracja

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: Bodar » 04 gru 2017, 22:17

Rafał, coś nasze narodowe ćcionki Tobie pożera :D

graffic

Re: Co to za oznaczenia?!

Post autor: graffic » 05 gru 2017, 05:20

Z telefonu pisze - z angielskimi ustawieniami klawiatury :) nie da sie siedziec 16 godzin przy kompie (.... tzn da sie - ale telefon mniej rzuca sie w oczy)

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOZNAWSTWO - metallography”