budowa kuźni od podstaw - cena

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

ttsz
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2022, 08:23
Lokalizacja: Wola Goryńska

budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: ttsz » 01 cze 2022, 11:22

Witam,
Planuję zabrać się za skompletowanie sprzętu do kuźni, jeżeli chodzi o temat kucia jestem zielony (parę rzeczy sobie podkułem ale bardzo "historycznymi" metodami) ale takie rzeczy jak spawarka czy szlifierka są w użyciu cały czas. Wiele rzeczy mogę zrobić sam, ale niektóre po prostu trzeba kupić... Tyle tytułem wstępu.
Więc tak, czego tak naprawdę potrzebuję na początek, w jakie koszty się pakuję żebym mógł sobie coś zacząć już działać?
Podkreślam że nie mam na myśli profesjonalnego wyposażenia, bardziej myślę o hobbystycznym czymś na początek (takie minimum, ale które nie będzie na śmietnik jak mi się spodoba i będzie służyło nawet po rozbudowie).
Pozdrawiam i liczę na radę tych którzy niestety musieli w bólach się o tym dowiedzieć, co jest dobre a co nie.

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: ALK » 01 cze 2022, 17:31

Witam, może dobrym rozwiązaniem byłoby poszukanie na OLX lub Sprzedajemy wojskowych zestawów kowalskich, sam taki mam, materiał z którego wykonane są narzędzia pozostawia wiele do życzenia ale na początek to może dobre rozwiązanie. pełny zestaw to kowadło, przenośne palenisko, skrzynia z narzędziami [młotki, kleszcze, podcinka, przecinaki, przebijaki, imadło kowalskie] są dwa typy a właściwie trzy skrzyń s niektórych nie ma imadła ale jest więcej kleszczy i babek. Najłatwiej dostać tą którą opisałem. Ceny takiego zestawu to za skrzynie od 1200 do 2000, kowadło 50kg 500-750, palenisko 1000 -1200 jak chciałem kupić kiedyś cały zestaw to miałem ofertę za 2700. Jeśli nie odpowiada CI takie rozwiązanie lub nie mieści się w budżecie to paleniska małe na OLX są od 300 PLN do tego kleszcze od 60-80 do 150 pln ale zaczniesz kompletować z pojedynczych narzędzi to wychodzi drożej. Ja kupiłbym skrzynie z małym kowadłem a palenisko dokupił na OLX do 500 pln

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: Aries » 01 cze 2022, 19:51

Czego potrzebujesz? Hmmm.....To zależy co zamierzasz kuć.... Idąc dalej tym tropem, to sam się przekonasz jak już zaczniesz to kuć :P
Ile to kosztuje? Tak jak napisał ALK - trzeba sprawdzić jakie są obecnie ceny tychże sprzętów na aukcjach.

Powiedzmy, że pewną podpowiedzią będą informacje jakie znajdziesz też tu na Forum - myślę, że szczególnie TUTAJ
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: Saduria » 01 cze 2022, 20:04

Kupić musisz kowadło - to najważniejsze i największy wydatek. Palenisko możesz sobie wyspawać sam. Na forum znajdziesz jak to zrobić. Trzeba kupić dmuchawę i reszta do zrobienia. Musisz też wiedzieć, czy dostaniesz w swojej okolicy koks (nie zawsze to jest prosta sprawa). Kleszcze do samodzielnego wykucia. Imadło kowalskie też do kupienia, chociaż jak masz duże ślusarskie to na początek wystarczy. Reszta rzeczy w zależności od tego czym będziesz się zajmował to sobie powoli dorobisz lub dokupisz. Najważniejsze to mieć chęci i miejscówkę. Fajnie mieć bratnią duszę w pobliżu, we dwóch to już można coś większego wykuć, jest ktoś do dwuręcznego młota lub po prostu trzecia ręka.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: Aries » 01 cze 2022, 20:34

Taki mały update

Wykopaliska:
viewtopic.php?f=34&t=3764
viewtopic.php?f=34&t=4449
viewtopic.php?f=34&t=2542
viewtopic.php?f=34&t=4917

I pewnie jeszcze wiele innych. Jednym słowem - można się napatrzeć i naczytać a potem przełożyć to na swoje potrzeby i....możliwości. Powodzenia! :)
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ttsz
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2022, 08:23
Lokalizacja: Wola Goryńska

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: ttsz » 02 cze 2022, 13:50

Dziękuję ślicznie za podpowiedzi, poczytałem a jakże ale na razie muszę ułożyć tę wiedzę w głowie.. jak duże kowadło to podstawa?

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: ALK » 02 cze 2022, 17:03

Wiesz z kowadłem to trudna sprawa, często występuje syndrom "małego" ja miałem 80 kg na początku ale w końcu kupiłem 200 kg czy było potrzebne większe do tych prac które robię ? pewnie nie ale 200 kg to nie 80 kg ;) musisz uważać na ta pułapkę :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: Aries » 02 cze 2022, 19:46

Na początek bym nie przesadzał z wielkością, bo to są koszty.... Ja mam jedno kowadło o wadze 50kg i na takim doskonale można kuć nawet przekroje [|] 25 młotem 5kg. Może nie jest to super komfortowe ale....
No właśnie....i tu pobrzmiewa (mam nadzieję :) ) moja pierwsza uwaga/pytanie - co zamierzasz kuć...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

miedziak
Posty: 42
Rejestracja: 12 maja 2021, 23:31
Lokalizacja: Poznań

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: miedziak » 05 cze 2022, 14:43

Polecam kotlinę z bębna hamulcowego, jak nie znajdziesz koksu to możesz w necie kupić błękitny węgiel. Za kowadło może posłużyć kloc stalowy ze złomu do którego dospawasz sobie nawiercone stópki z kawałka kątownika aby przykręcić do pieńka, kawałki szyn kolejowych sobie odpuść. Kleszcze obowiązkowo samemu trzeba wykuć. Jak masz spawarkę, szlifierkę i wiertarkę to wszystko sobie sam wykonasz w granicach 300zł.
tutaj masz przykładowy build takiej kotliny, ale raczej potraktuj go jako inspirację https://www.youtube.com/watch?v=4t838WbiqAQ
Dmuchawy bez problemu na olx dostaniesz, wielu ludzi wymienia teraz piece węglowe i są tanio do dostania z 2 ręki wychodzi taniej niż suszarka np taka oferta https://www.olx.pl/d/oferta/dmuchawa-do ... derIndex=3 84zł z wysyłką ale możesz poszukać innych ofert, do tego sterownik ja mam ten https://allegro.pl/oferta/regulator-ste ... ZWEwNTQ%3D ale możesz sobie wybrać inny i to będzie w sumie największy koszt.
Z takich rzeczy na trudnych do znalezienia w marketach budowlanych to jeszcze misa paleniskowa czyli bęben hamulcowy, warto kupić w internecie żeby po złomach nie latać możesz użyć tego https://allegro.pl/oferta/503-4-beben-h ... 7727124542 ale ogólnie takie bębny używane latają na allegro po kilkanaście zł, ważne tylko żeby sprawdzić czy średnica głównego otworu nie była wiele większa niż 2 cale żebyś mógł przyspawać rurkę 2 calową. Jak masz jakiś złom na chacie to wiadomo, wykorzystaj go w pierwszej kolejności.
Ja przy montowaniu swojej kotlinki miałem mnóstwo frajdy, a jak ją pierwszy raz odpaliłem to już w ogóle byłem zachwycony. Kowalstwo jest fajne bo wiele rzeczy można recyklingować i dać im drugie życie.

bjones
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2017, 09:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: bjones » 10 lis 2022, 12:53

A na jakie pokrycie dachowe się zdecydowaliście?

Lesio
Posty: 737
Rejestracja: 01 kwie 2018, 17:02
Lokalizacja: Kraków

Re: budowa kuźni od podstaw - cena

Post autor: Lesio » 13 lis 2022, 20:55

Witaj kolego i powodzenia .

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”