Instalacja elektryczna

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Instalacja elektryczna

Post autor: Qmar » 24 gru 2015, 11:39

Jestem w trakcie budowy własnej kuźni. Kuźnia zbudowana jest z desek calówek szerokości 14cm. Konstrukcja szkieletowa wypełniona styropianem. W środku chce okręcić ściany płyta OSB. Tutaj moje pytanie, czy instalacje poprowadzić pod płytami OSB czy na płytach (po prostu kable lub w jakiś listwach). Jak Wam się wydaje że będzie lepiej? prowadzenie instalacji na zewnątrz ma takie plusy, że zawsze można coś zmienić łatwo, dodać jakiś kontakt czy coś no i wiadomo gdzie ta instalacja idzie. Pod płytami z kolei jest bezpieczna na przypadkowe uszkodzenia. Co byście poradzili?
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: Instalacja elektryczna

Post autor: Tadek » 24 gru 2015, 11:53

zdecydowanie na zewnątrz w rurkach. każda przeróbka jest szybka i bezproblemowa, cięcie rurki puszka w środek i do przodu, trzeba pamiętać o lekkim luzie przewodu w rurce.

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Instalacja elektryczna

Post autor: Remington » 24 gru 2015, 11:55

Zdecydowanie zewnętrzna. Podobno jest taka zasada, że w tego typu pracowniach, zakładach instalacja powinna iść na wierzchu. Nie wiem czemu. Mi elektryk tak powiedział i tak zrobił, na płytach osb. Oj, nie raz chwaliłem sobie bezproblemową możliwość przesunięcia kabli czy gniazdek, gdy z czasem przyszła taka potrzeba :)

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Instalacja elektryczna

Post autor: Qmar » 25 gru 2015, 10:23

Rozwialiście moje wątpliwości w tym temacie. Skłaniałem się ku właśnie temu rozwiązaniu. Dzięki za pomoc.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Instalacja elektryczna

Post autor: bey » 26 gru 2015, 18:34

Zrób na zewnątrz w metalowych rynienkach (mogą być profile do GK, są najtańsze), uziemienie podepniesz do rynienki, oraz dodatkowo uziemienia wszystkich maszyn, jak się z czasem pojawi jakieś przebicie, to nic cię nie popieści. :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”