Piec gazowy do kuźni

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Krzychu92
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2020, 23:10
Lokalizacja: BRZEG

Piec gazowy do kuźni

Post autor: Krzychu92 » 03 kwie 2020, 10:13

Dzień dobry.
Poczytałem trochę forum i nie znalazłem jeszcze satysfakcjonującej odpowiedz na moje problemy. Mam nadzieje, że pomożecie mi wybrać. A mianowicie chcę wykonać piec do kuźni, ale nie wiem kilku rzeczy:
1. Jaki kształt będzie lepszy - okrągły, czy prostokątny? Który będzie bardziej efektywny, przy założeniu, że będą miały taką samą objętość do nagrzania?
2. Czy wykładać go matą od zewnątrz (palenistko z szamotu + po bokach cegła izolacyjna i na około tego mata ceramiczna), czy wewnątrz (cegły od zewnętrznej strony a mata w komorze paleniska). W okrągłych piecach widziałem, że na bokach jest tylko mata, ale już w prostokątnych różnie to widziałem. Raz mata-cegły-palenisko, raz cegły-mata-palenisko, raz mata-palenisko.
3. Jaki palnik będzie bardziej efektywny? Ten od kolegi z forum Banana, czy prostokątny. Jaką średnicę ma palnik okrągły od Banana, chciałbym umieścić go w jednej wydrążonej cegle izolacyjnej, ale nie wiem czy wtedy cegła się nie złamie, bo jest delikatna.
4. Jakiej długości powinien być rekuperator, by odpowiednio podgrzewał powietrze do palnika?
5. Jak lepiej zbudować rekuperator, widziałem 2 metody jedna to taki zygzak nie przylegający bokami do siebie, a druga to zygzak przylegający ściankami bocznymi. Ma to w ogóle jakieś znaczenie?
6. Czy w sytuacji jak pod paleniskiem będzie przyspawany rekuperator to nie powinienem wykładać podłoża matą, bo nie będzie się miał jak nagrzać?
7. Jak układać cegły w palenisku? Na zakładkę (takk jakbym budował dom) czy może być jedna cegła na drugiej (powstaną wtedy długie łączenia pionowe), czy w przypadku małych konstrukcji zamkniętych w stalowej obudowie nie ma to za bardzo znaczenia?
8. Jaki rozmiar paleniska powinien wystarczyć na start? Na początek chcę zacząć z nożami. Czy 33x15cm będzie ok? nie zamierzam na razie wykuwać nic dłuższego niż 25cm.
9. Jak by była optymalna odległość palnika od paleniska, tak by był on najbardziej efektywny?
Wiem, że prawdopodobnie jest to elementarna wiedza, ale nigdy nie miałem z tym styczności i po prostu nie wiem tego, z góry dziękuję za pomoc.

graffic

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: graffic » 03 kwie 2020, 14:44

Krzychu92 pisze:
03 kwie 2020, 10:13
Poczytałem trochę forum i nie znalazłem jeszcze satysfakcjonującej odpowiedz na moje problemy.
Forum nie dostarcza gotowych rozwiązań :) i nie rozwiązuje problemów za użytkowników :D - ale to na marginesie taki żartobliwy komentarz

odpowiadając na Twoje pytania (choć pewnie specjaliści w temacie mnie zweryfikują)
1. zanim zaczniesz kombinować i znajdować odpowiedzi na pytanie co lepsze (wg nie to stworzy dalsze pytania) - należy skupić się na tym - do czego potrzebny będzie Ci ten piecyk ? - co będziesz w nim grzał - ok chcesz robić noże, więc komora będzie mała - tu koledzy podpowiedzą jaka będzie najlepsza i do tego dobierzesz palnik - wg mnie mały wystarczy
2. odpowiedź na pytanie nr 1 zdeterminuje decyzję dotyczącą - wielkości komory, wielkości palnika, ogólnie kształtu, dyspozycji dot. rekuperatora i materiałów izolacyjnych
3. mata ma swoje zalety (ale też i wady) podobnie jak pustaki termiczne - tu decyzja zależy od portfela i tego co będziesz robił (inaczej będzie jeśli tylko grzejesz pręt, a inaczej jeśli stosujesz np. boraks) - wspominasz o pustakach-cegłach - więc raczej nie ma co się silić na rozwiązania typu piec okrągły (masakra z docinaniem...)
4. wielkość np. rekuperatora i jego przekrój zależny jest od wielkości komory pieca (ilość dostarczanego powietrza) i siły sprężu wentylatora który musi pokonać opory takiego rekuperatora
5. wiele rozwiązań ludzie dobierają do swoich umiejętności albo do tego co mają na stanie lub mogą zdobyć (jeśli masz dostęp do jakiegoś zbiornika - Twój piec będzie pewnie okrągły, jeśli masz dostęp albo chęć na inny kształt najczęściej wymaga wykonania całej obudowy od podstaw) - mówiąc inaczej - kształt obudowy pieca zależy od wielkości komory i dostępnych materiałów lub umiejętności - część osób dopasowuje piec do materiału (np. pustaków i to one determinują kształt... prostokątny, kwadratowy.. itd.) - jeśli nastawiłeś się na pustaki cegły - to w zasadzie nie ma co rozważać innych kształtów niż prostokątne
6. układanie np. cegieł - zawsze tak, aby minimalizować liczbę szczelin
7. odległość palnika w komorze była wielokrotnie poruszana - poszukaj w wątkach Banana i innych kolegów którzy budowali swój piec i mieli podobne pytania

ogólnie wydaje mi się że nie dość dobrze przeczytałeś wątki na FK - bo część pytań się wyklucza (np. materiał vs. kształt) - nie ma czegoś takiego jak idealny kształt, idealne rozwiązanie - wiele osób przerabia lub buduje kolejne piece (część nawet nie buduje tylko ustawia cegły, i daje palnik - i też dają radę) - dopiero po nabraniu doświadczenia i weryfikacji swoich potrzeb decydują się na budowę pieca

LOCI
Posty: 123
Rejestracja: 29 paź 2019, 20:33
Lokalizacja: Ornontowice

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: LOCI » 03 kwie 2020, 16:25

Cześć,
W związku z Twoimi pytaniami przedstawię Ci mój piec, który wykonałem w oparciu o projekt, który jest tutaj gdzieś na forum.
Co najważniejsze-SŁUCHAJ SIĘ BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH KOLEGÓW Z FORUM. W ten sposób oszczędzisz sobie bardzo dużo czasu i pieniędzy.

Np. moja wpadka do której zaciągnęło mnie moje ego-a co ja nie dam rady!
Wiele godzin bezsensownej pracy i sporo pieniędzy.
Wpadka.jpg
Nie będę tego opisywał bo zostało to zrobione w moim pierwszym temacie.
Zresztą tak jak i to co chcę Ci tutaj przedstawić ale wiem co to za ból (szukanie na forum) bo parę miesiecy temu borykałem się z tym samym problemem.

Od razu dodam, że także jestem początkującym pasjonatom i na pewno moja praca nie jest idealna. Ale uważam, że na pewno na początek w 100% wystarczająca i daje bardzo dużo satysfakcji. Bez problemu osiągam tmp rzędu 1100-13000 stC.
Na piec wydałem jakieś 350-450 zł+dmuchawa bo ją miałem i kilka/kilkanaście godzin bardzo satysfakcjonującej pracy. Na poprzednim i tym piecu uczyłem się spawać, więc zajęło mi to sporo czasu, ale dla kogoś doświadczonego będzie to chwilka.

Rekuperator.jpg
Proces spawania rekuperatora jest przedstawiony na wielu filmikach w sieci, więc nie ma sensu opisywać.
Rekuperator+blacha.jpg
Na zdjęciach widać przyspawane kątowniki tej samej długości co blacah. Blacha przykrręcona w razie potrzeby wymiany.
Wata+płytki.jpg
Moim zdaniem wata ceramiczna jest bardzo dobrym zakupem. Bardzo dobra izolacja! Koszt ok 80 zł. Ja kupiłem metr 13mm grubości i wystarczyło mi na 3 warstwy a jeszcze zostało na jakieś uszczelnienia.
Bez zasuw.jpg
IMG_20191209_205412.jpg
IMG_20191209_205507.jpg
Wymiary około 35dłx32szx~18wys cm.
Palnik ala Mr. Banan. flara 2 cale z sitkiem dziury fi 4 na przemian fi 6.
Może i lokuje produkt, ale uważam, że palnik kupiony od Banana czy też zrobiony osobiście postępując zgodnie z jego radami (trzeba umieć spawać), to najlepsze wyjście dla pieca gazowego. Ja osobiście nie robiłem tego palnika, bo co innego nasmarkać na rekuperator przez który przepływa powietrze a uspawać porządny palnik z rur gdzie będzie podawany gaz... Jeżeli nie potrafisz spawać NIE RÓB TEGO SAM!! Poskręcaj go z mufek albo kup!!

Zrobienie półokrągłego pieca nie jest wcale takie trudne.
Kupujesz kawałek blachy 3mm (ważne żeby nie był to ocynk bo przy dużym nagrzaniu coś trującego się z niego wydziela), w imadło wkładasz pionowo dwa pręty długości tej samej co szerokość blachy, pomiędzy pręty wkładasz blachę i naciskając i przesuwając zaokrąglasz na pożądany kształt. Zrobisz to bez problemu bez nagrzewania blachy. I co, że wyjdzie trochę krzywo... Bez znaczenia.
Piecyk dość spory jak na jeden palnik, ale daje radę żeby osiągnąć pożądane efekty.
Dla oszczędności czasu i w zależności od potrzeb zawsze możesz poprzycinać sobie kostki i płytki szamotowe i poukładać w piecu dla zmniejszenia przestrzeni. Ja np. przy grzaniu małych rzeczy na spód kładę kolejną warstwę płytek (po nagrzaniu pieca) a od tyłu wkładam kolejną kostkę 6cm. Jeżeli grzeje wąskie detal, ustawiam po bokach kostki wzdłuż całego pieca.
Dla mnie ważnym było zrobienie większego pieca. Bo jak wyobrażasz sobie wykucie kleszczy (których już w początkowym stadium prac będziesz potrzebował kilka) w piecyku 30x15cm?? Chyba, że chcesz wywalić kupe kasy na gotowe kleszcze. Jak powyżej napisałem, przestrzeni w piecu zawsze możesz ograniczać, ale uspawanego pieca nie poszerzysz w kilku ruchach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Krzychu92
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2020, 23:10
Lokalizacja: BRZEG

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: Krzychu92 » 03 kwie 2020, 16:51

graffic pisze:
03 kwie 2020, 14:44
Krzychu92 pisze:
03 kwie 2020, 10:13
Poczytałem trochę forum i nie znalazłem jeszcze satysfakcjonującej odpowiedz na moje problemy.
Dziękuję za odpowiedź.

1. Dostępu do butli nie mam, mam za to dostęp do blachy, więc pięć będzie prostokątny. Mam nadzieję, że ktoś podpowie czy komora z pierwszego postu będzie w sam raz.
2. Widziałem na filmiku, że pięć wykładano najpierw matą ceramiczna, a później cegłami. Chciałbym tylko wiedzieć, czy jeśli będą same cegły bez maty, to czy obudowa będzie się mocno nagrzewać.
3. Stać mnie na obie rzeczy razem :p ale pytanie czy wydatek dodatkowy na matę będzie zasadny, jeśli cegły nie będą bardzo mocno nagrzewać ścianek
4. No właśnie z fizyką, to ja za dobrze się nie znam :)
5. Tak, więc będzie to prostokątny pięć :)
6. Szczeliny wiadomo będę robił jak najmniejsze, ale chodzi o ich długość, bo na zakładkę jest ich dużo, ale krótkich, a tak cegła na cegle jest ich mnie ale pionowo są długie
7. Chyba nie dobrnalem do tych tematów, dziękuję za wskazówkę i wezmę się za lekturę :)
LOCI pisze:
03 kwie 2020, 16:25
Cześć,
W związku z Twoimi pytaniami przedstawię Ci mój piec, który wykonałem w oparciu o projekt, który jest tutaj gdzieś na forum.
Co najważniejsze-SŁUCHAJ SIĘ BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH KOLEGÓW Z FORUM. W ten sposób oszczędzisz sobie bardzo dużo czasu i pieniędzy.
@LOCI Po to tu jestem by słuchać się mądrzejszych i bardziej doświadczonych stąd mój temat :)
Kleszcze można wykuć w małym piecu, bo z tego co oglądałem to ludzie nagrzewają tylko końcówki te, które będą rozklepywane.

Poniżej wrzucam schemat pieca:


Co sądzicie? Jest to praktycznie taki sam piec jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=1Nt7QDW5CpY&t=60s
Z tym, że u mnie komora będzie węższa o 108 mm. Boki oprócz samej cegły będą odizolowane matą ceramiczną 13mm. Wymiary nie uwzględniają tylko grubości spoin pomiędzy cegłami. Pod spodem będzie przyspawany rekuperator z dmuchawą z pieca CO.

Sam rekuperator pospawam inaczej niż w filmiku, bo zrobię tak by ścianki boczne do siebie przylegały, ale wymiary zachowam zbliżone do tego z filmiku.

LOCI
Posty: 123
Rejestracja: 29 paź 2019, 20:33
Lokalizacja: Ornontowice

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: LOCI » 04 kwie 2020, 20:24

No wlasnie-oglądałeś.
Ja podpowiedzialem Ci kilka rzeczy które są istotne w planowaniu budowy pieca. Ty zdecydujesz co z tym zrobisz i później będziesz mierzył się z efektami swoich decyzji.
Już w drugim zdaniu zaprzeczasz temu co napisałeś w pierwszym bo nie zauważasz zakresu potrzebnych narzędzi jakich będziesz lub nie używał.
Przemyśl bardzo drobiazgowo to co będziesz chciał wykuwać i jakie narzędzia bedą Ci do tego potrzebne.
Przejrzyj internet i zobacz jak różne są narzędzia stosowane w kowalstwie.
Wtedy dostosuj rozmiar komory.

MasterTomsk
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:31
Lokalizacja: Łapanów

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: MasterTomsk » 05 maja 2020, 21:30

LOCI Pytanie do Ciebie. Czy wata jest jakoś mocowana do pieca, czy utrzymuje się na własnej sztywności?

LOCI
Posty: 123
Rejestracja: 29 paź 2019, 20:33
Lokalizacja: Ornontowice

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: LOCI » 05 maja 2020, 21:58

Niczym nie mocowałem, ale jak będę rozbierał do wymiany płytek czy waty to zamocuje na silikonie do 1500stć, także warstwy między sobą. Bo czasami odstają przez otwieranie drzwiczek czy przy flarze, ale i tak to niewiele odstaje i w sumie to kosmetyka.

MasterTomsk
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:31
Lokalizacja: Łapanów

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: MasterTomsk » 06 maja 2020, 00:58

Zrobiłem piec z cegieł szamotowych, palnik z flara 67mm nie mogę uzyskać dobrej temperatury. Myślę właśnie o izolacji wewnętrznej

MasterTomsk
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:31
Lokalizacja: Łapanów

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: MasterTomsk » 01 cze 2020, 20:25

Witam. A takie pytanie o wysokość flary.? Powinna być na zero z izolacją tak żeby ja mata utulala czy wyżej aby nie przegrzewac flary?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: BANAN » 02 cze 2020, 06:01

Na równo z sufitem. Flarę masz całkiem sporawą, s to się wiąże z apetytem na gaz. Nie wiem jaką dałeś dyszę gazową ale sugerował bym 1,2 mm. No i kilka szczegółów, a diabeł tkwi w szczegółach, z których najistotniejszym jest skład mieszanki i jej ilość.
Kontakt 517355290

MasterTomsk
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:31
Lokalizacja: Łapanów

Re: Piec gazowy do kuźni

Post autor: MasterTomsk » 02 cze 2020, 14:16

W tym momencie mam 1.2. Flara i duszę w każdej chwili mogę wymienic bo te elementy mam skręcane. Flara narazie jest duza bo mam rozrzut z asortymentem. W tym momencie bez uszczelnienia dokładnego pręta fi 20 grzeje na zimnym rekuperatorze 2.5 minuty

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”