Palenisko w piwnicy

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Palenisko w piwnicy

Post autor: lian » 13 wrz 2020, 21:26

Cześć,
Zastanawiam się, czy taka typowa kotlina to dobry pomysł w moim przypadku. Piwnica ma dwa okna na jednej ścianie. Powierzchnia to 35m2. Palenisko stałoby na przeciwległej ścianie do tej z oknami, w rogu, gdyż tam jest przewód kominowy. Boję się jednak dymu, czadu. Odciąg z paleniska musi być konkretny. A sokoro tak, to czy faktycznie postawienie tradycyjnej kotliny w formie stolika + okap, to jest skuteczne rozwiązanie? Może lepiej coś zabudowanego? Może takie coś https://www.youtube.com/watch?v=uK6Gycn8F88 Z drugiej strony, pewnie może być problem z rozgrzewaniem większych elementów.
Mogę od kogoś odkupić coś interesującego w temacie, lub zbudować wg ciekawego projektu.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: Bodar » 14 wrz 2020, 08:23

Piwnica to najgorsze rozwiązanie.
Czad, nie unikniesz go, jest cięższy od powietrza, jak masz zamiar go usunąć?

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: lian » 14 wrz 2020, 09:27

O to właśnie pytam

kin241
Posty: 444
Rejestracja: 07 paź 2009, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: kin241 » 14 wrz 2020, 10:28

Bodar pisze:
14 wrz 2020, 08:23
Piwnica to najgorsze rozwiązanie.
Czad, nie unikniesz go, jest cięższy od powietrza, jak masz zamiar go usunąć?
Gaz LPG jest cięższy od powietrza, czad jest nieco lżejszy od powietrza.
https://www.ekologia.pl/srodowisko/ochr ... ,5563.html
Głównym problemem będzie przekrój komina i zdolność odprowadzenia spalin. Zbudowanie jak najbardziej zamkniętego paleniska zabezpieczającego przed zaciąganiem dzikiego powietrza powinno pomóc (coś jak na filmie). Jednak czy komin poradzi sobie z taką ilością spalin tylko praktyka pokaże. Chyba że jest możliwość zastosowania dodatkowego komina.
O ile dobrze pamiętam któryś a naszych kolegów miał kuźnię w piwnicy, tylko nie mogę sobie przypomnieć kto.

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: lian » 14 wrz 2020, 12:22

Zakładam, że w trakcie pracy paleniska, wyciąg by ostro pompował w komin.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: BANAN » 14 wrz 2020, 12:35

Jakimś rozwiązaniem jest doprowadzenie wymuszonego napowietrzenia z zewnątrz poprzez wentylator. Lekie nadciśnienie w pomieszczeniu wymusiło by niejako drogę spalin przez komin.
Kontakt 517355290

graffic

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: graffic » 14 wrz 2020, 13:50

BANAN pisze:
14 wrz 2020, 12:35
Jakimś rozwiązaniem jest doprowadzenie wymuszonego napowietrzenia z zewnątrz poprzez wentylator. Lekie nadciśnienie w pomieszczeniu wymusiło by niejako drogę spalin przez komin.
Banan

odwrotnie - jak dasz mechaniczny nawiew - to żądna grawitacja (spalinowa) nie da rady przy nadciśnieniu (wbrew pozorom, opór na wejściu do komina zrobi swoje)
lepiej zrobić odwrotnie - kompensacja (kratka nawiewna) grawitacyjna - wyciąg mechanicznych (w pomieszczeniu ustawione będzie podciśnienie)

optymalnie byłoby tak: kratka nawiewna grawitacyjna - typu "Z" - kanał typu zetowego tz. sprowadzony wylot nad posadzkę - wywiew spalin ze wspomaganiem mechanicznym (wentylator na dachu) lub przy dużym przekroju kanału spalinowego pow. komina pow. 500 cm2 grawitacyjnie, z nasadą + do tego czujnik CO i gitara :)

Awatar użytkownika
pojman
Posty: 49
Rejestracja: 21 wrz 2017, 17:40
Lokalizacja: Wesoła (Warszawa)

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: pojman » 14 wrz 2020, 13:59

cm2 ?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: Bodar » 14 wrz 2020, 17:17

Miałem na myśli dwutlenek węgla, pomieszałem nazewnictwo ... głowa myśli, a ręka pisze co chce :>

graffic

Re: Palenisk w piwnicy

Post autor: graffic » 14 wrz 2020, 18:38

pojman pisze:
14 wrz 2020, 13:59
cm2 ?
tak :D

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Palenisko w piwnicy

Post autor: Larik » 18 wrz 2020, 18:25

Podziele sie doświadczenie, ma poczatku tego roku zaczynałem przygode z kowalstwem. Nie majac wiele możliwość usytuowałem kuznie w garażu znajdujacym się pod budynkiem mieszkalnym. W garażu znajdują sie jedne dzrzwi i okno które nigdy nie otwieram :P Palenisko koksowe plus okap. Otwór do komina min 200mm, na poczotku miałem mniejszy i niestety nie dawał rady. Co do samego rozpalania bo tak naprawde tylko wtedy sie dymi zawsze rozpalam w zamknietym garażu zauważyłem, że jakiegokolwiek wolne powietrze przy rozpalaniu powoduje większe zadymienie w pomieszczeniu. Rozpalam drzewem głównie świerk.
Po rozpaleniu koksu wystarczy delikatne wietrzenie i jest ok. Zobacz na mój watek tam jest troche informacji zwiazanych z okapem i wyciagiem spalin.
A więc wniosek jest taki ja bym spróbował też miałem podobne obawy czy nie zacadze domowników. Kuje od marca i wszyscy zdrowi :mrgreen: .
P.s W oparciu o obecnym doświadczenie napewno musze przerobić okap mój jest głeboki ale na szerokośc paleniska, wydaje mi się, że szerszy był by wydajniejszy ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”