Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

egojack1

Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: egojack1 » 25 sie 2018, 19:17

Przykłady starego kowalstwa tradycyjnego w Rosji (Petersburg, Moskwa), które sfotografowałem w trakcie pobytu.
P1070853.JPG
P1070861.JPG
P1070868.JPG
P1070876.JPG
P1070869.JPG
P1080295.JPG
P1080299.JPG
P1080296.JPG
P1080297.JPG
P1080300.JPG
P1080587.JPG
P1080588.JPG
P1080817.JPG
P1080818.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: Aries » 26 sie 2018, 00:16

Bardzo bogato zdobione prace...tylko ten monumentalizm....bywa przytłaczający...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
PiotrP
Posty: 28
Rejestracja: 01 cze 2017, 22:11
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: PiotrP » 26 sie 2018, 22:14

W moim rodzinnym mieście Chełmnie istniał przed wojną znany zakład kowalski, o dziwo przy głównej ulicy. Jest nawet dotąd spory szyld zakładu - nad fajerwerkami: https://www.google.pl/maps/@53.3504489, ... 312!8i6656
Jest kilka zachowanych prac z tego zakładu, np. na lokalnym cmentarzu. Jak znajdę chwilę, to zrobię fotorelację dla Was.
PS Przypomniałem sobie o kolejnym zakładzie kowalskim i szyldzie po nim, ale to już z czasów powojennych jak sądzę: https://www.google.pl/maps/@53.3505435, ... 312!8i6656
Pozdrawiam serdecznie
PiotrP

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: Aries » 27 sie 2018, 16:32

Już od dawna chodzi mi po głowie taki projekt: próba inwentaryzacji dawniej istniejących kuźni (w określonym regionie) i porównanie tego ze stanem obecnym. Tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrać...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

egojack1

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: egojack1 » 28 sie 2018, 07:07

Aries pisze:. Tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrać...
Może mapa, coś jak mapa forumowiczów, kto ma wiedzę o kuźni dodaje ją do mapki z krótkimi info na jej temat plus linki do foto.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: Aries » 28 sie 2018, 12:24

egojack1 pisze:
Aries pisze:. Tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrać...
Może mapa, coś jak mapa forumowiczów, kto ma wiedzę o kuźni dodaje ją do mapki z krótkimi info na jej temat plus linki do foto.
Może...Kolega historyk sugerował przekopać Archiwum Państwowe...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

graffic

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: graffic » 28 sie 2018, 12:55

Aries - z ciekawosci - w jakim celu chcialbys to zrobic ? Dla niektorych obszarow sa opracowania etnograficze z wykazem (glowie dotycza stanu z XIX wieku) - w latach 50-70 XX wieku byly inwentaryzacje robione (publikacje na ten temat sa- choc nie obejmuja zakladow czynnych na dzien inwentaryzacji) - pozostaje kwestia wielkosci obszaru (gmina, powiat, wojewodztwo / region) oraz okreslenie przedzialu czasowego ( np stan na polowe XX wieku, do konca XX wieku itd)

Poszukiwania zaczalbym od ksiazek telefonicznych i adresowych - wiekszosc zakladow ktore mialy ambicje mozna tam znalezc...w ten sposob mozesz zweryfikowac stan do lat 20-30 XX wieku, wczesniej tylko wieksze zaklady.... archiwa sa dobre dla okresu XIX wiek i wczesniejsze (w tym tzw. Inwentaryzacje majatkowe kosciola, szlachty, zakonow...)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: Aries » 28 sie 2018, 19:32

W jakim celu? Wyobrażam sobie taką publikację. Spis kuźni, działających dajmy na to na terenie powiatu świeckiego. Spis zawiera informacje (zdjęcia, opisy, wspomnienia właścicieli lub ich potomków) z czasów gdy owe działały oraz zdjęcia i informacje z czasów obecnych.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

graffic

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: graffic » 28 sie 2018, 21:16

...no to potencjalnego czytelnika juz masz :mrgreen:

egojack1

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: egojack1 » 28 sie 2018, 21:18

Pewien amator historyk regionalista wydał kilka lat temu katalog firm działających w dwudziestoleciu międzywojennym w moim mieście, od wielkich fabryk po kilka tys pracowników do jednoosobowych. Z podziałem na handel, rzemiosło i usługi, przemysł i bankowość. Benedyktynska praca. Korzystał z archiwum muzealnego, książek adresowych, telefonicznych, informatorów, prasy oraz z innych opracowań. O każdej z firm kilka zdań, okrasił to fotografiami i reklamami z tych lat, podał wiele zestawień statystycznych - wyszła bardzo ciekawa publikacja historyczna, stoi oczywiście na mojej półce.

graffic

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: graffic » 29 sie 2018, 08:57

Egojack1 - możesz podać tytuł ? autora ? jest to jeszcze dostępne ??

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: BANAN » 29 sie 2018, 09:10

Aries pisze:
egojack1 pisze:
Aries pisze:. Tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrać...
Może mapa, coś jak mapa forumowiczów, kto ma wiedzę o kuźni dodaje ją do mapki z krótkimi info na jej temat plus linki do foto.
Może...Kolega historyk sugerował przekopać Archiwum Państwowe...
Obawiam się, że powstała by książka objętości wielkiej encyklopedii powszechnej. W okresie międzywojennym zawód kowala był bardzo popularny. Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia w mojej mieścinie można było naliczyć trzynaście kuźni.
Kontakt 517355290

egojack1

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: egojack1 » 29 sie 2018, 11:22

graffic pisze:Egojack1 - możesz podać tytuł ? autora ? jest to jeszcze dostępne ??
Grzegorz Mieczynski
Firmy radomszczańskie w dwudziestoleciu międzywojennym. Katalog.
Radomsko 2013
Wydawca Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku
http://www.pthradomsko.org
300 stron.

Kiedyś można było kupić w Muzeum Regionalnym w Radomsku
http://www.muzeum.radomsko.pl/bip/

Obecnie nie wiem, raczej rynek wtórny.

graffic

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: graffic » 29 sie 2018, 18:34

Dzięki !!!!

już sprawdziłem.... z kupnem może być problem (nakład 300 sztuk) - ale Wydawnictwo udostępniło publikację w PDF - którą załączam tutaj

Awatar użytkownika
PiotrP
Posty: 28
Rejestracja: 01 cze 2017, 22:11
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Re: Kowalstwo tradycyjne w Rosji - przykłady.

Post autor: PiotrP » 30 sie 2018, 22:48

Historia lokalnego kowalstwa... A może by tak ugryźć temat "od tyłu" i poszukać, a następnie przedstawić (np. w formie strony www, lub jako wątek tutaj, na FK) zachowane ślady starych kuźni. W wielu okolicznych wsiach istnieją takowe. Czasami obok mieszkają potomkowie kowala, może gdzieś nawet jakiś się uchował i można dowiedzieć się jak przebiegała historia takiej kowalskiej rodziny. Bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania są dwie znane mi stare kuźnie. Tu: https://www.google.pl/maps/@53.3112331, ... 312!8i6656
Oraz tu: https://www.google.pl/maps/@53.2218338, ... 312!8i6656
W poprzednim poście wspominałem o zakładzie kowalskim w centrum Chełmna. Firma należała do rodziny Ebłowskich. Jedną z ich prac był ratuszowy orzeł. Zresztą sami zobaczcie: https://www.youtube.com/watch?v=iquPFSaQ_v8
Pozdrawiam serdecznie
PiotrP

ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA - gallery”